HTML

Síparadicsom

Köszöntünk a Síparadicsomban! Lemaradtál a hétvégi versenyekről, vagy újra szeretnéd olvasni a történéseket? Érdekelnek a háttérinformációk, többet szeretnél tudni a téli sportok történetéről? Alpesi és északi sí, biatlon és curling, minden mennyiségben! Óhaj, sóhaj, kérdés, panasz: siparadicsomblog@gmail.com

Facebook

A ti véleményeitek

Anna Fenninger élete első VK- győzelmét aratta Lienzben

2011.12.29. 02:22 :: Dave985

Némileg váratlan mostani sikere, hiszen eddigi Világkupa-pályafutása során elsősorban a gyors számokban és kombinációban mutogatta oroszlánkörmeit, másrészről idei eredményei nyomán benne volt a pakliban egy kiugró eredmény óriás-műlesiklásban is. Anna Fenninger a jövőbeni osztrák összetett remények legfőbb záloga, melyről akár már január folyamán bizonyságot nyerhetünk. Másodikként zárt két csapnivaló versenyt követően Federica Brignone, az idei világbajnoki ezüstérmes mellett a bronzérmes, vagyis Tessa Worley is felállhatott ma a dobogóra. Az összetettért való versenyfutásban újabb csapást mért barátnőjére Lindsey Vonn, míg Maria Höfl-Rieschnek meg kellett elégednie a 10. pozícióval, az amerikai meg sem állt az 5. helyezésig.

A rövid karácsonyi szünet után egy igazi történelmi városkában tette tiszteletét a női alpesi sízők mezőnye. Lienz már a kelta, majd római korban is meghatározó szerepet töltött be, a XIII. században városi rangot nyert, manapság mintegy 12 ezer lelkes település mellett ömlik az Isel- folyó a Drávába. Számos természeti és kulturális nevezetesség mellett több kiválóságot adott Ausztriának a városka. Köztük van két olimpiai bajnok alpesi síző is, Josef „Pepi“ Stiegler még az 1964-es innsbrucki ötkarikás játékokon győzött szlalomban, a kilencszeres Világkupa-győztes, 2007-ben visszavonult Fritz Strobl pedig Salt Lake City-ben nyert lesiklásban, emellett csapatban világbajnoknak is mondhatja magát.

Lienz, pontosabban a Schlossberg 1969-ben debütált a Világkupa- sorozatban, akkor még a férfiak vetélkedtek a tiroli helyszínen. 1997-től minden második idényben a szebbik nem képviselteti magát a két technikai számban: Semmeringgel osztozkodnak felváltva. Anja Pärson számít a legeredményesebbnek, háromszor is győzött Lienzben, 2005-ben óriás-műlesiklásban. A svéd veterán idén kizárólag a gyors számokra fókuszál, így nem január első hétvégéjéig nem találkozhatunk vele. A 2003-as győztes, emellett négyszer második Nicole Hosp reményei sem lehettek túl vérmesek, a szám négy évvel ezelőtti világbajnoknőjét jelenleg a világranglista legjobb 40 óriás-műlesiklója sem találjuk. A legutóbbi megmérettetésen az a Kathrin Hölzl aratta karrierje második, eleddig utolsó sikerét, aki sérülése után ma tért vissza a Világkupába.

Lienz meglehetősen hosszú, technikás pálya egy kiadós letöréssel a közepén, női szinten talán a legnehezebb mindközül. Számos kisebb-nagyobb bukás borzolta a kedélyeket az elmúlt években, a legemlékezetesebb talán a legutóbb, Lindsey Vonn-nal (8.) történt eset, ami után sokáig a kéztörést sem lehetett kizárni. Az amerikai mozgásán ennek ellenére nem látszódott semmiféle megilletődöttség, avagy óvatoskodás, ahogy ígérte, kockáztatott becsülettel, mondván, míg a gyors számokban verhetetlen, megengedheti magának a luxust, hogy szlalomban és „óriásban” kilépjen az arany középútról. Kétszer is valósággal fennakadt a kapukon, keresztbe álltak lécei, de le tudott érni. Viktoria Rebensburg (1.) nem meglepő módon a meredeken vert sokat az amerikaira, a célban mégis csak 62 századot mutatott a kijelző, mint kiderült, a német igencsak elkörülményeskedte az utolsó kanyarvételeket. Federica Brignone (4.) menetét kicsi késések szabdalták, igazat megvallva, tökéletesen tiszta, egyben gyors menetet nem nagyon lehetett összehozni a finn edző, Christian Thoma pályáján. Az olasz 14 százados elmaradásával messzemenőkig elégedett lehetett, nem úgy Tina Maze (18.), a szám világbajnoka nagyot betlizett, látványos rontás nélkül volt roppant fásult, másodpercen túli hátrányból sok jóra már nem számíthatott. Tessa Worley (9.) a felső szakaszon gyengélkedett, majd összeszedte magát, így két századdal maradt csak el Vonn-tól. Elisabeth Görgl (3.) sízése mutatta csak be igazán Rebensburg gyenge pontját, hiába rontogatott az osztrák az utolsó métereken, így is jócskán gyorsabb volt a németnél, alig több mint 1 tizedes hátrányból várhatta a folytatást. Julia Mancuso (5.) zárta az elitcsoport – ilyen is régen volt már! –, komoly késésekkel együtt sem mutatott be rossz sízést, ő is csatlakozott a németet 2 tizeden belül követő csoporthoz.

Maria Höfl- Riesch (10.) kövér íveken vette a meredekre helyezett kapukat, s noha mozgása kevésbé volt darabos, mint az elmúlt két óriás-műlesikláson, 2 tizeddel így is kikapott Vonn-tól. Anémone Marmottan (17.) kapcsán már a célba érésnek is örülni lehet: megint ésszerűtlen helyeken vállalta túl magát. Taïna Barioz (7.) le sem tagadhatná, imádja ezt a lejtőt, az alsó részen majdnem 3 tizedet adott a németnek, ami összességében fél másodperc környéki elmaradást jelentett. Manuela Mölgg (28.) nem idézte 2009-es formáját, még a továbbjutása is sokáig veszélyben forgott.  Közepes menetek követték egymást, fájó, hogy a szereposztásból olyan nagyságok vették ki részüket, mint Kathrin Zettel (14.), Tanja Poutiainen (12.), Kathrin Hölzl (21.) és Denise Karbon (11.). A finn és az olasz sízőt mondjuk annyira nem kellett lesajnálni, elvégre vastagon a lélektani egy másodperces hátrányon belül várhatták a folytatást.

Anna Fenninger (6.) ellenben újfent hengerelt, 16-os rajtszámmal is sziporkázott, parádés íveken, remek tempóban tudta le a pályát, a célban 23 százados elmaradást jelzett a stopper. Az inkább gyorsszámos Andrea Fischbacher (13.) és a szlalomban királynő Marlies Schild (15.) sem lehetett elégedetlen szereplésével, Maria Pietilä- Holmner (16.) is besorolt a roppant sűrű középmezőnybe, míg Lara Gut bizonyára ennél jóval többre számított, reszkírozós menetének kiesés lett a vége. Jessica Lindell-Vikarby (20.) és Lena Dürr (26.) kevésbé bevállalós menete után Michaela Kirchgasser (52.) próbálta megmutatni magát a hazai közönségnek, kevés sikerrel, méretes elfékezéseivel képtelenség volt tempót diktálni. 24-es rajtszámmal az osztrák háttérszemélyzet szemrevaló alakja, Stefanie Köhle (2.) okozott kis híján hangrobbanást, mindössze egyetlen századdal maradt el a listavezetőtől. A világ legjobb harminc szakági sízője közül már csak Sarah Schleper (19.), Fabienne Suter (22.) és Irene Curtoni (29.) folytathatta, Gagnon (32.), Gianesini (33.) és Préfontaine (34.) is kihullott idővel.

Harmincon túli rajtszámmal készülhetett a második futamra Sabrina Fanchini (42-essel a 23.), Dominique Gisin (31-essel a 23.), Ana Drev (38-assal a 25.), Tina Weirather (44-essel a 27.) és Lisa Magdalena Agerer (34-essel a 30.). A regnáló junior-világbajnok Sara Hector (36.) és a 2007-es felnőtt világbajnok Nicole Hosp (37.) kéz a kézben búcsúzott több más szakágakból jól ismert sízővel egyetemben.

Innentől akár át is adhatnám a szót repens kollégának, a „Christian Schwaiger Fan Club” magyarországi alapító tagjának. Tőle olvashattam privátban, posztokban egyaránt, miféle összefüggések állnak fenn a német edző tűzte pályák a német versenyzők drasztikus visszaesése között. Ennek az elmélkedésnek az alapja persze javarészt üres statisztika (még ha meglepően markáns adatokról is beszélünk), pláne női szinten nincs eszeveszett különbség egyik és másik pálya között, hibára egyébként is hajlamosak a hölgyek. A feltevés mindenesetre újfent bizonyságot nyert: nem jó ómen, ha Herr Schwaiger tűzi a pályát.

Olaszok nyitották a délutáni programot, Lisa Magdalena Agerer (24.) a biztonságra törekedett, a tavalyi szakági EK- győztes így Aspen után újra pontokkal gazdagodott. Mölgg (25.) gyöngécske menetére nem lehetett ilyesfajta kifogás, az olaszok szerencséjére volt azért olyasvalaki, aki örömöt tudott okozni: Irene Curtoni (11.) csaknem egy egész másodpercet vert honfitársaira, egy kicsivel jobb alsó szakasszal a TOP-10 helyezés sem maradt volna el. Toronymagasan, majd’ 4 tizedes előnnyel övé lett a legjobb második futam. Tina Weirather (26.) komoly hibákkal tarkított menetével nem várhatott sokkal többet, az őt követő Lena Dürr (29.) és Ana Drev (28.) még őt is sikeresen alulmúlta, a német lány VK- formája, míg a szlovén a két héttel korábbi Európa Kupa-győzelme után okozott némiképp csalódást. Dominique Gisin (20.) is megkapta a maga fél másodperceit szektoronként.

Sabrina Fanchini (8.) végre érdemben is megizzasztotta Curtonit, olyannyira, hogy a meredek után keletkező minimálás hátrányát 12 százados előnyre fordította. Ez a legkisebbik Fanchini- lány első TOP-10 helyezése, korábban mindösszesen három pontszerzése volt, az is szlalomban, s mindannyiszor 25-ön kívül zárt. Fabienne Suter (27.) gyorsan felejtendő produkcióját követte Kathrin Hölzl, kétszer is keresztbe állította léceit, majd feladta a kínlódást. Jessica Lindell- Vikarby (9.) tartja remek formáját, két szakasz után már 6 tizedre növelte előnyét, egy komolyabb elfékezés miatt teljesen elbizonytalanodott a végére, ki is kapott 5 századdal.

A továbbiakban egészen az első futam legjobb 10 sízőjéig nem forgott veszélyben a pillanatnyi dobogósok helye. Sarah Schleper (23.) sok helyen hibázgatott, Tina Maze (14.) szétesően mozgott, Anémone Marmottan (21.) csúnya kisodródásokkal veszített jelentős tempót, Pietilä- Holmner (18.) pedig úgy vesztett rengeteget az alsó részen, hogy igazán hibát sem lehetett felfedezni menetében. Az osztrák különítmény sem tudott újítani az alsó szakaszon, Marlies Schild (15.) tempójával még valamelyest kompenzálta pontatlanságait, Zettel (22.) zaklatott menete végén a célba érésnek is örülhetett, Fischbacher (12.) volt a legközelebb az első hármashoz, a kulcsszektort ő sem tudta korrekten megoldani. Tanja Poutiainen (19.) csak a fejét tudta rázni, nehezen értette, miként tudott egy látszólag hibátlan menettel másfél másodpercet bukni. Denise Karbon (13.) sem érezhette magát egy pillanatig sem a dobogón, pedig 25 százados előny birtokában érkezett a lankásabb részre, ahol aztán ő is beszedte a megszokott 5 tizedet.

Maria Höfl- Riesch (10.) már 9 tized fölé is feltornászta előnyét, de ez is kevésnek bizonyult, 6 század hátránnyal csak a pillanatnyi 3. helyre tudott besorolni. Hosszú idő után Tessa Worley (3.) síelt igazán erős pályát, az összetett címvédőjével szemben is másodpercen túlra tornászta előnyét, meg is őrzött belőle 8 tizedet, ami elegendőnek bizonyult a dobogóra. Lindsey Vonn (5.) sem lehetett panasz: zaklatott kezdést követően a meredeken még felül is múlta kevéssel a kicsi franciát, vehemenciáját néhány kapu bánta. Taïna Barioz (15.) nagy ritkán találta a megfelelő íveket, alaposan visszaesett. Anna Fenninger (1.) ellenben élete futamát rakta össze, a legfontosabb kanyarokat mintaszerűen megoldotta, 39 százados előnye már ekkortájt sokkal kecsegtetett. Julia Mancuso (17.) dekoncentrált síelést mutatott be, úgy megbotlott az elején, hogy másodszorra is lendületet kellett vennie, a meredeken is hibák tömkelegét követte el.

Federica Brignone (2.) beáldozta a szépséget a gyorsaság oltárán, a felső részen 7 százados előnyét csaknem négyzetre emelte, utóbb aztán gyakran mélyre került, a célban már 2 tizedes hátránnyal kellett szembenéznie. Elisabeth Görgl (7.) komoly fékezésekkel nyitott, s a meredeken sem engedte eléggé léceit, így egyetlen századdal még a második osztráktól, Stefanie Köhlétől (6.) is kikapott, aki egész egyszerűen nem tudott kétszer klasszisszinten síelni, de önmagához képest újra ragyogóan teljesített, hiszen élete legjobbját érte el hazai pályán. Viktoria Rebensburg (4.) 23 százados előnyét néhány kövér kapuvétellel villámgyorsan megfelezte, a végére pedig olyannyira átment csapkodóvá, hogy még a dobogóról is lecsúszott. Ritkán látni ennyire tökéletlennek az olimpiai bajnokot.

Nem hiába tekintik nyugati szomszédunknál Anna Fenningert a női szekció legnagyobb üdvöskéjének. Junior korában négy világbajnoki aranyérmet akasztották nyakába számos nemesfém kíséretében, eközben kétszer is nagy fölénnyel elhódította az Európa Kupa összetett elsőségét. 2009-ben már kis híján dobogóra állhatott a felnőttek világversenyén is, idén februárban szuper-kombinációs aranyérmével Garmischban is letette névjegyét.

Federica Brignone Milánó szülöttje, mostani pályafutása harmadik Világkupa-dobogója, az óriás-műlesiklás szakági specialistája (bár egyre erősebbnek tűnik szlalomban és gyors számokban egyaránt) vb-ezüstérme után gyengén kezdte a mostani szezont, így még talán jókor jött ez a siker.

Tessa Worley részéről megszakadt egy nagy sorozat, bár az előzmények ismeretében aligha bánja: zsinórban hatodik dobogós helyezése már nem jelentett automatikusan győzelmet számára. A vb-bronzérmes is nagy gödörből kászálódhat ki mostani részsikerével.

A verseny részletes statisztikáját az alábbi linkre kattintva érhetitek el! 

A szakági pontversenyben továbbra is Rebensburg áll az élen 230 pontjával, mögötte 190 egységgel felzárkózóban Fenninger, míg a harmadik helyet jelenleg Görgl birtokolja 176 egységgel. Az összetettben megerősítette vezető helyét Lindsey Vonn (599 pont), mögötte Fenninger (368), Schild (340), Rebensburg (336), Görgl (305) a sorrend, Riesch lemaradása átlépte a 300 pontot.

Szólj hozzá!

Címkék: alpesi sí alpesi sí világkupa óriás műlesiklás 2011/2012

A bejegyzés trackback címe:

https://siparadicsom.blog.hu/api/trackback/id/tr443503364

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása