VB csapat éremtáblázat - nemzet szerint.doc
Thomas Morgenstern adatlapja.doc Andreas Kofler adatlapja.doc
Martin Koch adatlapja.doc Gregor Schlierenzauer adatlapja.doc
Folytatódott tehát az osztrák sikerszéria az oslói VB-n! A nőknél Iraschko, a férfiaknál pedig Morgenstern volt a legjobb a normálsánc egyéni versenyein, most pedig férfi csapatuk (mivel női egyelőre még nem világbajnoki szám a programban) felelt meg az előzetes elvárásoknak, magabiztosan hozták az újabb csapat aranyat!
Az osztrákok már a Vk szezon alatt is kinyilvánították, hogy idén az ő csapatuk a legjobb a mezőnyben, 3 versenyen diadalmaskodtak (Kuusamo, Willingen, Oberstdorf), többek között a Team Tour-t is megnyerték, most pedig eddig a VB-n sem találtak legyőzőre! Az osztrákok 7. VB címüket szerezték, mellyel beérték a csapat éremtáblázaton az addig vezető finneket, egyelőre kevesebb ezüstérmük miatt szorulnak le az élről, viszont érmek tekintetében már jobban állnak eggyel (13). Az osztrákok a 2005-ös oberstdorfi VB címvédői lettek így, mivel utoljára akkor rendeztek csapatversenyt normálsáncon. Összeségében ez a 3. VB (2001 Lahti, ’05 Oberstdorf után), ahol mind normál-, mind nagysáncon egyaránt győztest hirdetnek egyéni és csapat versenyen, így további lehetőség nyílik az osztrákok előtt, hogy diadalmenetüket folytassák. Erre minden esélyük meg is van, hiszen a még hátralévő két (egyéni, csapat) verseny - ami már a Holmenkollenen folytatódik tovább – abszolút esélyesei is ők. Az egyéni versenyen Morgenstern, Kofler és Schlierenzauer mellett még Koch is pályázhat egy esetleges végső győzelemre, utóbbi a csapat versenyen elért teljesítménye miatt bizakodhat, melyen egyénileg lebontva ezüstérmet szerzett volna. Az osztrák csapat egyébként zsinórban ötödik világbajnoki aranyát szerezte 2005 óta, közülük a szombati egyéni győztes, Thomas Morgenstern volt az egyedüli, aki mindegyiken győztes csapat tagjaként szerepelt! 2010 márciusa óta megállíthatatlanok az osztrákok, hiszen sorozatban 6 versenyen is győztesként hagyhatták el az aktuális sáncot. A megnyert planicai sírepülő VB után, következett a hinterzarteni Gp siker, majd jött 3 Vk győzelem és most a VB diadaluk, mellyel páratlan sorozatot tudhatnak maguk mögött.
Egy adott VB-n szerezhető legtöbb érmet a mai napig Martin Schmitt szerezte, aki a 2001-es Lahtiban rendezett világbajnokságon egyéniben ezüstöt, majd aranyat, míg csapatban előbb bronzot, aztán újabb VB címet szerzett, tehát eddig ő az egyetlen, aki mind a 4 síugró számban eredményes tudott lenni! Most ez a lehetőség újabb két osztrák, Kofler és Morgenstern előtt is megadathat, utóbbi ráadásul egyedülálló módon az összes versenyből győztesként kerülhet ki! Schmitt az idei VB-n utol érte azt az Ahonent, aki a világbajnokságokon eddig a legtöbb érmet szerezte (5 arany, 3 ezüst, 2 bronz), az egykori német klasszis mostani csapat bronzával jelenleg szintén 10 éremnél tart (4 arany, 3 ezüst, 3 bronz)! Morgenstern már most rekorder a világbajnoki aranyakat illetően, hiszen a kiesett címvédő, Loitzl-lal együtt 6-6 címmel állnak az örökranglista legtetején, az újdonsült egyéni világbajnok ráadásul tovább is szaporíthatja győzelmei számát a hátralévő két versenyen.
A versenyt 6000 néző előtt 12 nemzet részvételével kezdték el a 7-es beülőből. Az első sorozatban mindjárt történt is meglepetés, hiszen míg az oroszok elég jól kezdtek Karelin ugrása által (98 m.), addig a finnek épp annak a Koivurantának köszönhetően kerültek komoly lépéshátrányba, aki élete első VB egyéni versenyén az előkelő 10. helyen végzett. Az egykori északi összetettes finn csupán 90 m.-ig repült, így az első kör végén csapata csak a 11. helyen találta magát. A felső ház tagjai az előzetes várakozásoknak megfelelően az osztrákok, norvégok, németek és a lengyelek voltak, már rögtön az elején kibérelték helyüket az élbolyban.
A norvégok és osztrákok egyre jobban kezdtek meglépni a mezőnytől, ehhez két hatalmas ugrással járult hozzá Bardal (105,5 m) és Kofler (105 m). Az utolsó sorozatra eggyel lejjebb vitték a beülőt és már rögtön az elején biztossá vált, hogy a kazah, olasz és a svájci csapat búcsúzik a finálétól, utóbbiban még Ammann sem volt képes csodákra új „mágikus ruhájával”, egy esetleges sáncrekord sem segített volna rajtuk. A finnek már csak Hautamäkiban bízhattak, hogy ne égjenek be a VB-n. 102,5 m-es ugrása végül is megmentette őket, hiszen az oroszok pechjére az idei szezonban halovány teljesítményt nyújtó Vassiliev zárta tőlük a sort, aki 92 m-ig repült, mellyel mindössze 2 ponttal (egy méterrel) maradtak alul és estek ki. Malysz stabilan a 4. helyen tartotta csapatát 104,5 m-es ugrásával, Freund pedig a németeket a dobogó alsó fokán 105 m-ével. Az osztrák-norvég párharcot a végén Morgenstern nyerte (105 m) Hildével (102,5 m) szemben tovább növelve előnyüket. Az osztrákok abszolút kiegyensúlyozott teljesítményt produkáltak, mindegyikük tevékenyen hozzájárultak csapatuk vezetéséhez, 105 m-nél egyikük sem adta alább!
Történt ugyanis, hogy Malysz zárta a sort a lengyeleknél, aki kiváló ugrást hajtott végre 106,5 m-rel, így ha a németeknél Freund hibázik, történetesen 91 m alatt teljesít, akkor a lengyeleké a VB bronz, melyhez történetük során nem volt még szerencséjük. A németek idei meglepetésembere nem bízott semmit sem a véletlenre, 105,5 m-ig repült, viszont landoláskor olyan nagy nyomás nehezedett a jobb lábára, hogy egyensúlyát veszítette és elesett. Freund dühösen csapta le kesztyűjét, aztán miután az eredményjelző közölte a pontokat nagy kő esett le a szívéről, bukása ellenére is maradt még 15 pont fórjuk a lengyelekkel szemben. A sors fintora lett volna, ha épp a németek legjobbján megy el a bronz. Az aranyérem sorsa egy pillanatig nem forgott veszélyben, a norvégok csak futottak az eredmény után. Nem történt ez másképp az utolsó párosnál sem, Hilde 102,5 m-ére Morgenstern a nap legnagyobb ugrásával, egy 108 m-es távolsággal válaszolt, mellyel bebiztosította csapata számára az újabb aranyérmet!
Verseny statisztika - Oslo, csapat verseny.xls
A ti véleményeitek