Már csak néhány nap, és elindul a megnyitó ünnepség az első Téli Ifjúsági Olimpián.
A Magyar csapat pénteken letette az esküt, és hétfőn reggel közös busszal Innsbruckba utazott. Kedden már edzésen is voltak, valamint igyekeznek felvenni a hangulatot, akklimatizálódni.
Ahogy már előző cikkünkben írtunk is róla, alpesi síben minden számban megmérkőznek a fiatalok, kivéve a lesiklást. Ez a kihagyás talán érthető is, hiszen az 1995-1996-os korosztály vehet részt az alpesi versenyeken, akik 16-17 évesek. Ők azok, akik vagy első, vagy második szezonjukat kezdték most a FIS nemzetközi versenyeken, ennek megfelelően kevesebb tapasztalattal és edzésnappal rendelkeznek, főleg a gyors számokban. És ne felejtsük el: ugyanazon léceket kell használják, mint a felnőttek a világkupán. Akik az idén kezdtek, júliusban még FIS- pontjuk sem volt, márpedig azóta nem túl sok lehetőségük volt a pontgyűjtésre. Az égiek sem segítettek nekik: a december a szokásosnál jóval hószegényebben telt el, a versenyek nagy része törlésre került, amelyeket megtartottak, ott a szokásosnál is jóval többen voltak. Nekik ezáltal fokozottan nehezebb volt a helyzetük, hiszen a pont nélküliek a normál FIS versenyeken utolsóként indulnak. Gondoljuk csak el, mekkora esélye van nagyot alkotni egy elsőéves versenyzőnek, aki 140.-ként indul a pályában?
Csupán csak az FIS- pontokat áttanulmányozva próbáljunk meg esélyeket latolgatni.
Fiúk:
Szlalomban egy izlandi fiú – Jakob Helgi Bjarnason a legjobb pontszámú, ő az egyetlen, akinek 500-on (világranglista első 500 helyezettje) belüli eredménye van. Azonban legjobb pontjait saját hazájában szerezve, ez nem tűnik olyan kimagaslónak– főleg, hogy más számokban ezt meg sem közelíti. A második helyezett egy szlovén fiú – Miha Hrobat – aki kemény szlovén/olasz versenyeken harcolt meg ezekért a pontokért. A harmadik egy norvég fiú, valószínűleg érdemes megjegyezni a nevét, Martin Fjeldberg, hiszen óriásban is a legjobbak között van, szuper G-ben pedig egyenesen a legjobb. Talán ő tekinthető a legnagyobb esélyesnek, de hogy sokat fogunk még hallani róla, az biztos.
Az első 10-ben szlalomban nincsen osztrák, a legjobb is csak 13., óriásban és szuper G-ben ketten vannak. Akinek a neve többször is ismétlődik, az Marco Schwarz – ismervén a felkészülési és versenyeztetési osztrák szabályokat, ez mindenképpen a legjobbak közé emeli az osztrák fiút.
Akinek még több számban is ismétlődik a neve, az a szlovén Hrobat – szlalomban 2., óriásban 7., szuper G-ben a 10. Valószínűleg ő is ott lesz a legjobbak között.
Szlalomban van két japán fiú az első 10-ben (Hirosima Szejdzsa és Kudo Josihiro) a japánok ebben a számban szoktak igazán eredményesek lenni, de korosztályos szinten még óriás-műlesiklásban sem elhanyagolható tényezők.
A legjobb 96’-os versenyző szlalomban a szlovén Job Rupnik, óriásban a horvát Istok Rodeš, szuper G-ben pedig a norvég Kristoffer Haugland. Az 1996-os évjáratúakat a tavalyi Trofeo Topolino eredményei alapján is érdemes értékelni – ez a nem hivatalos gyerek világbajnokság.
Fiúknál az első 3 helyet ugyanazon nevek foglalták el mind szlalomban, mind óriásban: az osztrák Mathias Graf (sl:1., gs: 2.), a francia Hugo Geraci (sl:2., gs: 3.) és a már említett Istok Rodeš (sl:3., gs: 1.). Közülük egyedül a francia fiú nem tudta ennyi idő alatt pontokra váltani ezt a szép eredményt, csak szlalomban tudott értékelhetőt alkotni, a másik két fiú viszont továbbra is a legjobbak között van.
Lányok:
A lányoknál a képlet ennél sokkal egyszerűbb, hiszen minden sísport után érdeklődő hallotta már az amerikai Mikaela Shiffrin nevét. Azután, hogy Aspenben szlalomban 8. lett, a múlt év végén Lienzben már dobogóra is állhatott. 16 évesen legutóbb egy bizonyos Janica Kostelić állhatott Világkupa-dobogóra. Tavaly az ifi VB-n 3. helyen végzett, ezek alapján nem meglepő, hogy őt tekintik az amerikai sísport jövőjének. Szlalomban a világranglista 19. helyén, óriásban 96., szuper G-ben pedig 128. helyén áll. Ezekkel az eredményekkel toronymagasan a legjobb ebből a korosztályból, és komoly nemzetközi tapasztalata is mellette szól. Kérdés csupáncsak az, hogy nem ítéli-e fontosabbnak az olimpia alatti Világkupa versenyt – bízunk benne, hogy az 1. Ifjúsági Olimpia megnyerése elég nagy fegyvertény ahhoz, hogy ő is ott legyen Innsbruckban. (Elvileg másnap rendeznék a műlesiklást Kranjszka Gorán.)
Két másik nevet emelhetünk még ki, amelyek ismétlődnek más számokban is a legjobbak között: a francia Estelle Alphand, az egykori vb-bronzérmes Luc Alphand lánya, aki szuper G-ben jobb is az amerikai lánynál, és a szlovák Petra Vlhová, aki szlalomban a 2., óriásban pedig a 11. korosztályában.
A 96’-os évjáratúak Trofeo Topolino eredményei alapján az osztrák Chiara Mair emelkedik ki: ő szlalomban és óriásban is a legjobb volt tavaly ezen a versenyen. A pontszerzésben azonban nem lépett annyit előre, hogy bebiztosítsa helyét a négyfős osztrák csapatban. A 96-osok közül még talán a francia Melanie Dalmasso, és a német Isabelle Lang kerülhet be a nemzeti csapatba pontszámok alapján. A többi tavalyi Topolino- helyezett nem valószínű, hogy ott lesz Innsbruckban.
Kvalifikáció:
Országonként maximum 4 fiú és 4 lány mehet az Ifjúsági Olimpiára, és érdekességként rendeznek csapatversenyt is: 2 fiú és 2 lány parallel versenye lesz, amely a felnőtt VB-hez hasonló módon kerül lebonyolításra – természetesen azon országok között, ahol lesz ennyi induló.
A magyar alpesi válogatott:
Magyarok közül 1 fiú és 1 lány képviselheti az országot – ezt a kvótát az eddigi junior VB-k eredményei alapján állapítják meg.
A Sí Szövetség döntése alapján december folyamán kvalifikációs versenyeket tartottak, melyek részben FIS- versenyek, részben saját szervezésű időmérések voltak.
Akik ezeken részt vettek:
- Kékesi Márton
- Halmágyi Zoltán
- Szőllős Benjamin
- Török Bence
- Úry Zsuzsanna
- Döme Dóra
- Berecz Réka
Sajnos a nagyon rossz hó helyzet kifogott a kvalifikációs versenyzőkön, nem nagyon lehetett megoldani azt, hogy mindenki egy versenyen egyszerre indulhasson.
Az időmérő edzéseken a fiúknál egyértelműen a legesélyesebb Kékesi Márton volt a legjobb. Marci emellett a magyar szervezésű SES kupán szépen javított a szlalom pontjain is, ezzel 90 pont alá került. A második legjobb eredménnyel Halmágyi Zoltán végzett, aki a tavalyi évhez viszonyítva nagyon sokat lépett előre, de Marcit utolérni nem tudta. Az elsőéves Szőllős Benjamin és Török Bence hiába mutattak fel a nemzetközi gyerekversenyeken nagyon szép eredményeket, nem tudtak megbirkózni ennyi idő alatt évhátrányukkal.
A lányoknál óriás-műlesiklásban Döme Dóra és Úry Zsuzsanna között kiegyensúlyozott verseny folyt, azonban Zsuzska az időméréseken szlalomban jelentősen jobbnak bizonyult. Az időmérés után teljesíteni tudta azt a feltételt is, hogy FIS- pontszámmal rendelkezzen, így a Szövetség döntése alapján ő utazott ki az Olimpiára.
- Kékesi Márton.
Marci („Bode” Marci) 1995-ös születésű, a Fullsport versenyzője. Éveken keresztül édesapja edzette, az utolsó két évben készült a FIS által szervezett nemzetközi táborban. Marci nagyon megbízható versenyző, a Bükkben és a szlovák pályákon tanulta a sportág csínját-bínját. Édesapjának köszönhetően szinte síléccel a lábán nőtt fel, ha csak egy csepp havat találtak, a fákat használva kapuként azonnal edzettek. Ennek köszönheti nagy lécbiztonságát. Nem véletlenül a példaképe Bode Miller, az amerikai „őrültségéből” benne is van valami. Pontszáma alapján a mezőny 3. harmadának elején fog indulni, és vagánysága átsegítheti a nehézségeken, akár meglepő eredményekkel is szolgálhat.
- Úry Zsuzsanna:
Zsuzska ugyancsak 1995-ös, a tavalyi szezonban nem indult nemzetközi versenyen. A Kárpát SE versenyzője, a csapatával készül. Nagyon nagy fegyvertényt követett el azzal, hogy ő lett az utazó, Döme Dórának mindenki nagyobb esélyt adott. Azonban Zsuzska jól használta ki a Szövetség által biztosított feltételeket a felkészülés során. Az előző évhez viszonyítva jelentősen többet edzett, és szorgalma meg is hozta a gyümölcsét. Pontszáma alapján ugyancsak a 3. harmadban fog indulni, és nemzetközi versenytapasztalata hiánya miatt eddigi kitartása, szorgalma segítheti át a nehézségeken.
A fiatalok ma már a verseny helyszínen edzettek, Kovács Barna szövetségi kapitány irányításával. Nagy lehetőséget kaptak azzal, hogy az első Ifjúsági Olimpia résztvevői lehetnek, reméljük a következő években is profitálnak majd ezekből, és szépen folytatják pályafutásukat.
Az YOG honlapja: www.innsbruck2012.com
Az I. Ifjúsági Téli Olimpia programja (alpesi sí):
Január 14. 10:30. Lány Szuper-G
Január 14. 12:30. Fiú Szuper-G
Január 15. 10:15 / 12:45. Lány szuper-kombináció
Január 15. 11:15 / 15:05. Fiú szuper-kombináció
Január 17. 11:00. Parallel vegyes-csapatverseny
Január 18. 10:00 / 13:00. Lány óriás-műlesiklás
Január 19. 10:00 / 13:00. Fiú óriás-műlesiklás
Január 20. 10:00 / 13:00. Lány szlalom
Január 21. 10:00 / 13:00. Fiú szlalom
A ti véleményeitek