Szenzációs idővel Kowałczyk vezet a Tour de Skin

2010.01.07. 19:16 :: Dave985

Az összetett világkupa címvédője, s jelenlegi éllovasa, a lengyel Justyna Kowałczyk győzött a nőknél Toblachban a Tour de Ski-sorozat hatodik állomásán. A kétszeres világbajnoknak nem volt ellenfele, gyakorlatilag végig vezetve nyerte meg a versenyt. A férfiak 10 kilométeres sífutóversenye, a Tour de Ski hatodik állomása Daniel Rickardsson győzelmével ért véget. A svéd versenyző élete első világkupaversenyét nyerte.

(Köszönjük CSD-nek, hogy rendelkezésünkre bocsátotta beszámolóját. A szöveg az NSO-n is olvasható, így ne lepődjön meg senki, magánszerkesztőnktől, fórumtársunktól engedéllyel "nyúltuk le".:))

A Tour de Ski hatodik szakaszait, 5 illetve 10km-es klasszikus stílusú időfutamokat rendeztek ma az olaszországi Toblachban.

Kora délután először a férfi mezőny mérte össze erejét mely ismét megfogyatkozott, mivel Tobias Angerer és Nyikolaj Pankratov is visszalépett a további küzdelmektől. Az első komoly idő az orosz Szergej Siriajev nevéhez fűződik, a 27-essel rajtoló versenyző minden ellenőrzőpontnál gyorsabb volt már futott ellenfeleinél, 7.2km-nél  több mint 20 másodpercet vert az addig vezető Iván Alipovra, ám az utolsó kilométereken kissé
elfáradt és csak öt másodperccel vette át a vezetést.

Az utána érkezők sem nagyon tudtak mit kezdeni az orosz idejével. Egészen a 62 fős mezőny 48-as számú indulójáig. A csehek kiválósága, Lukas Bauer volt az első, aki Siriajev részidejeit elkezdte megjavítani: 2.2km-nél még csak 2 mp-cel, 3.1-nél már nyolccal vezetett. Sőt a 7.2 km-es ellenőrzőponthoz érve már 22-vel volt gyorsabb, a célba érve pedig 50 másodperccel jobb idő került  a neve mellé, mint az addig élen álló oroszé.

Bauerrel tartotta a lépést a közvetlenül utána startoló svéd Daniel Rickardsson és ugyan minden részideje 1-2 másodperccel elmaradt a csehétől, ám a célba érve sikerült megfordítania a relációt és ő bizonyult gyorsabbnak, 1.7másodperccel megelőzve Bauert.

Közben már a legjobbak is elrajtoltak. A Tour esélyesei közül nagyon lassan kezdett Axel Teichmann, 3 km-nél már 22 másodperc volt a hátránya, de a finn Matti Heikkinen is elmaradt az előzetes várakozásoktól. Teichmann végül a táv második felében remek időt ment és visszaküzdötte magát 13 másodpercnyire a versenyben vezető svédhez képest.

Marcus Hellner eddig inkább szabad stílusban és főleg a mezőnyversenyeken villogott, de ma klasszikusban is remekül helytállt, végig 10 másodpercen belül volt Bauerékhez képest, az utolsó pár km-en fogyott el az ereje és végül 25 másodpercet kapott Rickardssontól, az ötödik helyen végzett.

A Touron élen álló Petter Northug és az előtte rajtoló Dario Cologna a 2.2 és a 3.1km-es ellenőrzőpontig nagyon hasonló időt futottak, alig maradtak el Bauertől, ám 7.1 km-hez érve Cologna már 17 másodperc hátrányba került. Northug jobban tartotta magát, csak +6 került a neve mellé, amit a célegyenesig meg is tartott, sőt itt utol is érte a fél perccel előtte induló és a végére teljesen elfáradó Colognát. A norvég 6.2 másodperccel elmaradva harmadik helyen zárt a mai versenyen, míg az eddig második helyen álló svájci címvédő Rickardsontól 35másodpercet kapott, csak a nyolcadik pozíció jutott neki.

Daniel Rickardsson révén tehát ismét a svédek örülhettek az újabb szakaszgyőzelemnek, a 27 esztendős versenyző élete első világkupaversenyét nyerte. De boldog lehetett az eredményhirdetésénél kissé fárdtnak tűnő Petter Northug is, aki továbbra is vezeti a Tourt és növelte összetettbeli előnyét, már 20 másodperccel vezet Hellner és majd' fél perccel Teichmann előtt.

+ 47,9

A nők 5km-es versenyében az első 10 induló közül az orosz Natalja Iljina futott a leggyorsabban, és egészen a 20-ass rajtszámú Magdalena Pajaláig övé volt az összes részidő. Pajala azonban jó 20 másodperccel verte a célban, ezzel a svéd hölgy nevéhez fűződött az első komolyabb idő. A magasabb rajtszámmal indulók alig tudták csak túlszárnyalni, igaz majdnem minden célba érkező versenyzőnél változott az első kiléte. Előbb a finn Pirjo Muranen, majd a német Katrin Zeeller, javított 1-1 másodpercet, kicsit később jött a norvég Marta Kristofersson aki 4-et vert rájuk, de tőle is épphogy elragadta hamar az első helyet az orosz Csekaljeva majd a norvég Skofterud.

Már a legjobbak is a pályán voltak, és a 2.2km-es ellenőrzőponthoz érve előbb Kristin Steira majd Aino Kaisa Saariinen idejére kaptájk fel a nézők a fejüket. de máris érkezett Justyna Kowalczyk valami félelmetes tempóban haladva. Féltávnál majd' 10 másodpercet vert Saarinenre. A lengyel klasszis után még hátra lévő Majdic 6 másodperccel, az összetettben vezető Arianna Follis pedig tizenkettővel maradt el tőle. a táv első felében.

Közben célba ért Steira, remek 13:04-es időt futva, amivel átvette a vezetést honfitársnőjétől Wibeke Skofterudtól, de rögtön utána érkezett Saarinen aki elsőként volt képes bekerülni 13 perc alá, kiváló hajrája 12:49-es időt ért.

Kowalczyk azonban rajta is túltett, 12 perc 37 másodperc alatt teljesítette a távot, tizenegy másodperccel jobbnak bizonyult a finn kiválóságtól. A mögötte beérkező Petra Majdic is csatlakozott a 13 prc alattiak klubjába, harmadik helyre volt elég 12:52-es ideje. Már csak Follisra vártak a nézők, de csalódásukra kedvencük 27 másodperc hátránnyal a hatodik helyre jött be, ezzel elveszítve összetettbeli első helyét, ugyanis a szombati etapon már a mai szakaszgyőztes Justyna Kowalczyk várhatja élről a folytatást: 14 másodperccel előzi meg Majdicot, 24-gyel Follist.

Pénteken erőt gyűjthet a Tour de Ski mezőnye, amire szükség is lesz a hátra lévő két szakaszon. Szombaton ugyanis következik egy 10 illetve 20 km-es klasszikus stílusú tömegrajtos verseny, majd a vasárnapi 9 illetve 10 km-es Alpe de Cermis-re történő gyilkos hegymászással zárul a sífutók körversenye.